Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

14 stycznia 2019
  Wśród wielu prac dyplomowych, które powstają każdego roku, dużym zainteresowaniem ze strony studentów cieszą
07 listopada 2018
  Branża gier o charakterze losowym (ruletka, gry karciane, automaty, itd.), a także rynek zakładów

 Zadzwoń: +48 733 310 536

 

Pisanie prac na Twoją kieszeń

Aktualności / BLOG

Twarda spacja, czyli kombinacja klawiszy Ctrl+Shift+Spacja to bardzo przydatne rozwiązanie w celu likwidacji tzw. niezręczności typograficznych. Wolna encyklopedia Wikipedia podkreśla, że twarda spacja wygląda na ekranie jak zwykła spacja, lecz oprogramowanie traktuje ją jak biały znak (taki, który nie pozwala łamać w danym miejscu wiersza tekstu). Twardą spację stosuje się wtedy, gdy należy utrzymać w jednym wierszu dwa lub więcej wyrazy. Za pomocą twardej spacji wymusza się, aby jednoliterowe przyimki lub spójniki nie pozostawały same na końcu wiersza (sierotki). Twarda spacja nie bierze udziału w procesie dopasowania odstępów, aby prawidłowo wyjustować tekst do obu marginesów łamu.

 

W pracy magisterskiej najczęściej korzystamy z tzw. spacji miękkiej (po prostu naciskami klawisz spacji). Taki zabieg powoduje tworzenie pustych miejsc, które oddzielają wyrazy czy symbole. Jeżeli w programie Word w zakładce narzędzia główne w sekcji akapit klikniemy znaczek umożliwiający pokazanie znaczników akapitu i innych ukrytych symboli formatowania to ukaże się naszym oczom różnica pomiędzy twardą i miękką spacją.

 

 

 

Z powyższego rysunku wynika, że spacja miękka to kropka między wyrazami, natomiast spacja twarda to kółko. Zarówno kropka, jak i kółko to znaki niedrukowalne. Jeżeli Naszym celem jest, aby dwa wyrazy nie zostały rozdzielone – stosujmy twardą spację. Oczekujemy więc, aby takie zwroty jak 1984 rok, czy 21 g, znalazły się w jednym wierszu. Oczekujemy również, aby na końcu wiersza nie zostawały pojedyncze litery np. i, a.  W celu przenoszenia pojedynczych liter nie korzysta się z entera. Skutki tego będą nieciekawe. Pamiętać należy, że klawisz enter przenosi tekst do następnej linii, ale dla programu Word to sygnał, że zaczyna się nowy akapit, tworzy się wcięcie. Należy pamiętać też o większej linii rozdzielającej akapity od odległości wewnątrz akapitu.

 

Na koniec przykład.

 

 

 

 

 

W kółku zaznaczono pojedynczą literę „w”. Aby przenieść pojedyncze „w” do następnego wiersza należy literę „w” oraz słowo „obrocie” połączyć (czyli stanąć kursorem za „w” i nacisnąć jeden raz przycisk Delete). Taki zabieg spowoduje, iż litera „w” złączy się ze słowem obrocie. Po tej czynności naciskami kombinację, o której już wspomniano, czyli Ctrl+Shift+Spacja. Teraz litera „w” zostanie już w następnym wierszu i problem zostanie rozwiązany.

Zachęcam Cię do zapoznania się z najważniejszymi zasadami pisania pracy magisterskiej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o problematyce pisania prac, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się.

 

Twarda spacja

31 sierpnia 2018
14 stycznia 2019
  Wśród wielu prac dyplomowych, które powstają każdego roku, dużym zainteresowaniem ze strony studentów cieszą
07 listopada 2018
  Branża gier o charakterze losowym (ruletka, gry karciane, automaty, itd.), a także rynek zakładów